۱۳۸۹ شهریور ۱۸, پنجشنبه

شهر باستاني «ليوكاسپيس» مصر به نمايش درمي‌آيد

شهر باستاني مصر كه قرنها قبل يك سونامي بزرگ را تجربه كرده در معرض ديد قرار مي‌گيرد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روز گذشته مقامات فرهنگي مصر اعلام كردند كه در آينده نزديك، بقاياي شهر تاريخي مشهور اين كشور به نام ليوكاسپيس كه در حدود 25 سال كشف شده را در معرض ديد عموم قرار مي‌دهند.
به گزارش آسوشيتدپرس، شهر تاريخي ليوكاسپيس قدمتي 2200 ساله داشته و بدليل سونامي بزرگي كه در قرن چهارم ميلادي در مصر باستان به وقوع پيوست، در زير گل‌ولاي مدفون شد.
اين شهر در سال 1986 و در زماني كه مهندسان چيني قصد احداث يك جاده در سواحل مصر را داشتند كشف شد.
شهر تاريخي ليوكاسپيس با معماري رومي ـ يوناني شامل خانه‌هاي دوطبقه، سيستم فاضلاب پيشرفته، ويلاهاي زيبا و خيابانهاي فراوان بوده كه آن را به شهري با معماري كلاسيك تبديل كرده است.
در دهه 1990 ميلادي باستان‌شناسان لهستاني به كاوش در اين شهر تاريخي كه حريم آن 200 هكتار تعيين شده، پرداختند كه حاصل آن كشف حقايقي درباره شهر تاريخي ليوكاسپيس بود.
بر اساس يافته‌هاي باستان‌شناسان لهستاني، شهر تاريخي ليوكاسپيس در هزاران سال قبل در حدود 15 هزار نفر جمعيت داشته و مردمان آن روابط تجاري گسترده‌ با مردمان منطقه مديترانه داشته و به صادرات انگور، حيوانات اهلي و زيتون به اين مناطق مي‌پرداختند.
كشور مصر يكي از غني‌ترين كشورهاي جهان از نظر دارا بودن محوطه‌هاي تاريخي ارزشمند بوده و در سالهاي اخير هزاران اثر تاريخي در محوطه هاي تاريخي اين كشور كشف شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

با کلیک روی دکمه جستجو به پورتال فروشگاهی وارد شده و از صدها هزار کالای موجود در این فروشگاه دیدن فرمایید