۱۳۸۹ شهریور ۲۳, سه‌شنبه

«مکاشفه در باب ميهماني خاموش» در المپيك جهاني تئاتر كره اجرا مي‌شود

نمايش « مکاشفه در باب ميهماني خاموش» به کارگرداني رضا حداد در جشنواره‌ي «المپيک جهاني تئاتر» كره جنوبي به صحنه مي‌رود.
به گزارش خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،المپيک جهاني تئاتر از 24 سپتامبر(2 مهر) سال جاري کار خود را آغاز مي‌کند و ميزبان اجراهايي از 13 کشور همچون ايران ، ايتاليا ، ژاپن ، آمريکا ، آلمان ، يونان ، هند و مکزيک خواهد بود.
نمايش«مكاشفه ...» که در بيست و هشتمين جشنواره‌ي بين المللي تئاتر فجر، نظر مديران کانون جهاني منتقدان تئاتر را به خود جلب کرده بود به عنوان نماينده‌ي تئاتر ايران در اين المپيک حاضر خواهد شد.
در اين نمايش كه كاري از كارگاه تئاتر ايران است، بازيگراني همچون سيامك انصاري، ليلي رشيدي، ستاره پسياني، برزو ارجمند، خسرو پسياني، پانته‌آ پناهي‌ها، روناك يونسي، شبنم فرشادجو و محسن رستگار بازي مي‌كنند. همچنين سيامك احصايي طراحي صحنه را انجام داده است.
به گفته‌ي گروه اجرايي اين نمايش اجراي «آخرين نوار کراپ» به کارگرداني رابرت ويلسون يکي از نامدارترين کارگردانان جريان تئاتر آوانگارد در نيم قرن اخير نيز براي نخستين بار در اين جشنواره و در کنار اجراي مکاشفه روي صحنه خواهد رفت.از ديگر اجراهاي بخش اصلي جشنواره مي‌توان به «ديونيزوس» از کشور ژاپن به کارگرداني تاداشي سوزوکي،«وقتي ما مردگان برمي خيزيم» از کشور هند،«آژاکس» از کشور يونان،«آماريلو» از کشور مکزيک،«هملت» از کشور آلمان،«نامه‌اي به بازيگران جوان» و اجراي «حکايت رونالد، دلقکِ مک دونالد» هر دو از کشور ايتاليا ، اشاره کرد.
المپيک جهاني تئاتر در سال 1994 با هدف تبادل فرهنگي از طريق توسعه‌ي فعاليت‌هاي تئاتري ملل شکل گرفت.مسئولان برگزاري اين المپيک براي هردوره مضموني را مد نظر قرار داده‌اند.
نخستين دوره از اين جشنواره در سال 1995 در کشور يونان و با تمرکز بر مضمون تراژدي برگزار شد. دوره‌ي دوم در سال 1999 در کشور ژاپن با مضمون اميد آفريني، دوره‌ي سوم در سال 2001 در کشور روسيه با مضمون تئاتر براي مردم برگزار شد.
دوره‌ي چهارم اين جشنواره در سال 2005 و دوره‌ي پنجم آن امسال با مضمون عشق و انسانيت در سئول برگزار مي‌شود. اين براي نخستين‌بار است که نمايشي از کشور ايران در اين رويداد مهم فرهنگي روي صحنه مي‌رود.
در جشنواره امسال 40 نمايش از 13 کشور در طول 45 روز روي صحنه خواهند رفت.
رضا حداد و اعضاي گروهش در پايان هفته‌ي جاري براي شرکت در اين رويداد مهم فرهنگي، تهران را به مقصد سئول ترک خواهند کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

با کلیک روی دکمه جستجو به پورتال فروشگاهی وارد شده و از صدها هزار کالای موجود در این فروشگاه دیدن فرمایید