۱۳۸۹ شهریور ۷, یکشنبه

افزایش عمر باتری لپ‌تاپ

اگر لپ‌تاپ جدیدی را خریده و به راهنمای كاربر آن توجه كرده باشید، حتما دیده‌اید كه در آن ذكر شده است كه پس از شارژ كامل باتری باید سیم آن را از پریز برق درآورید و بر این مطلب تاكید شده است كه شارژ زیادی باتری لپ‌تاپ می‌تواند موجب وارد آمدن آسیب به باتری آن شود. همه لپ‌تاپ‌های امروزی مجهز به سیستمی هستند كه لپ‌تاپ را قادر می‌سازند تا بفهمد چه زمانی باتری آن كاملا پر و شارژ شده است و این موضوع را روی صفحه نمایشگری كوچك یا بوسیله نشانگر LED نمایش داده و به كاربر گوشزد می‌كنند. حال آیا باید كاربر پس از متصل كردن سیم لپ‌تاپ به پریز برق، مرتبا در فواصل زمانی مشخصی به آن سر بزند و شارژ باتری را كنترل كند، یا این كار لازم نیست؟

از آنجا كه این امكان وجود دارد كه باتری‌های لیتیوم‌‌یون (Li-ion) در صورت اتصال طولانی به برق منفجر شوند، باتری لپ‌تاپ‌ها مجهز به تراشه‌ای شده‌اند كه از شارژ زیادی آنها جلوگیری می‌كند. اما به‌هرحال هنگامی كه باتری در حالت شارژ كامل و وضعیت آماده است، باقی ماندن سیم شارژر در پریز باعث گرم نگه‌داشتن آن شده كه این امر می‌تواند به‌مرور سبب ایجاد افت در كارایی آن شود. این نكته‌ای اساسی است كه در مورد همه باتری‌های قابل شارژ صادق است. زیرا شارژ زیادی با ایجاد گرمای اضافه موجب داغی باتری و كوتاهی عمر موثر و كاهش نگه‌داشتن شارژ در آن می‌شود.

بهترین روش برای طولانی كردن عمر باتری لپ‌تاپ این است كه ملاحظه‌كارانه از آن استفاده كنید. یعنی فقط زمانی كه باتری آن نیاز به شارژ دارد آن را به برق متصل كنید و در حالت روشن یا خاموش هرگز در حالی كه سیم آن به پریز برق متصل است، آن را برای مدت طولانی به حال خود رها نكنید. در زمان استفاده روی میز كار نیز هنگامی كه باتری نوت‌بوك شارژ دارد، آن را به برق نزنید و زمانی كه شارژ آن به حدود 40درصد رسید، مجددا آن را شارژ كنید.
افزايش عمر باتري لپ‌تاپ
افزايش عمر باتري لپ‌تاپ
لازم است گهگاهی هم اجازه دهید كه باتری كاملا خالی شود و این امر به حفظ قدرت نگهداری شارژ و افزایش عمر آن كمك می‌كند. در زمانی كه قصد دارید باتری را از لپ‌تاپ جدا كرده و برای مدتی طولانی جدا از آن نگهداری كنید، باید آن را در حالتی كه حدود 40درصد شارژ دارد جدا كرده و در محلی خشك و خنك نگهداری و دقت كنید كه به زمین نیفتد و ضربات شدید بر آن وارد نیاید. هر 2‌ تا 3 هفته یك بار نیز آن را به لپ‌تاپ وصل و كامل شارژ كرده و دوباره پس از مصرف هنگامی كه شارژ آن به حدود 40درصد رسید، مجددا جدا ساخته و با شرایط یاد شده بالا نگهداری كنید.


هیچ نظری موجود نیست:

با کلیک روی دکمه جستجو به پورتال فروشگاهی وارد شده و از صدها هزار کالای موجود در این فروشگاه دیدن فرمایید