۱۳۸۹ شهریور ۱۴, یکشنبه

خطر در زير پايه‌هاي مناره‌ي «دارالضيافه» در اصفهان


مناره‌ي «دارالضيافه» از جمله آثار تاريخي ارزشمندي است که در يکي از خيابان‌هاي اصلي شهر اصفهان (خيابان کمال) واقع شده است؛ اما متأسفانه پايه‌هاي اين اثر تاريخي بر اثر رطوبت نم کشيده است و شرايط مناسبي ندارد.
به گزارش خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در اصفهان، اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري اصفهان آبان‌ماه سال گذشته با فرستادن نامه‌اي به شهرداري ناحيه‌ي 3، دليل نم كشيدن پايه‌هاي اين مناره را وجود فضاي سبز در کنار اين اثر تاريخي و آبياري چمن دانست.
اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري اصفهان معتقد بود که نم حاصل از آبياري چمن موجب شده است تا به مرور زمان، پايه‌هاي اين مناره نم بكشد و خطر ريزش و تخريب آن را تهديد كند.
معاون شهردار منطقه‌ي 3 اصفهان درباره‌ي نامه‌ي ميراث فرهنگي مبني بر نم کشيدن مناره‌هاي دارالضيافه به خبرنگار ايسنا در اصفهان، گفت: آبان‌ماه 1388، ميراث فرهنگي نامه‌اي را براي شهرداري منطقه‌ي 3 فرستاد که در آن، به نم و رطوبت ايجادشده در مناره‌هاي دارالضيافه اشاره و عنوان شده بود که آب‌رساني به فضاي سبز اطراف مناره، به آسيب روزافزون پايه‌ها و بدنه‌ي اين اثر منجر مي‌شود.
محمد حسيني اظهار كرد: شهرداري ناحيه‌ي 3 به‌دليل نگراني‌هايي که در اين‌باره داشت، کارشناسان خود را به محل اعزام و پس از بررسي موضوع، آذرماه در نامه‌اي به سازمان ميراث فرهنگي اعلام کرد که با توجه به اين‌که محدوده‌ي فضاي سبز فاصله‌ي مناسبي از مناره‌هاي دارالضيافه دارد، اين رطوبت و آثار آن نمي‌تواند ناشي از آبياري فضاي سبز باشد.
او ادامه داد: در نامه‌اي که به سازمان ميراث فرهنگي فرستاده شد، ما از کارشناسان ميراث فرهنگي خواستيم که براي هم‌فکري درباره‌ي رفع مشکل مناره‌ي دارالضيافه به اين سازمان مراجعه کنند؛ اما پس از گذشت هشت‌ماه، هنوز هيچ پاسخي از سوي اين سازمان نگرفته‌ايم.
معاون شهردار منطقه‌ي 3 اصفهان بيان کرد: شهرداري اين منطقه آمادگي خود را براي همکاري با سازمان ميراث فرهنگي درباره‌ي مناره‌ي دارالضيافه اعلام کرده است و در صورت انجام کار کارشناسي ميراث فرهنگي، فضاي سبز اين منطقه را حذف خواهيم کرد.
حسيني تأكيد کرد: از گفت‌وگو با هر کارشناس ميراث فرهنگي که در اين زمينه بتواند کارشناسان شهرداري منطقه‌ي 3 شهرداري را قانع کند، استقبال خواهيم کرد.
اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان ششم آبان‌ماه 1388 در نامه‌اي كه تصويري از آن در اختيار ايسنا قرار گرفته است، خطاب به شهرداري منطقه‌ي 3 گفته بود، مناره‌ي دارالضيافه اصفهان تنها بخش به‌جا مانده از يک مهمان‌سراي مجلل در دوره‌ي ايلخانان مغول است كه به‌دليل آبياري فضاي سبز اطراف، آب به پايه‌ها و بدنه‌ي اين بناي تاريخي نفوذ کرده و آثار نم و رطوبت تا ارتفاع يک متري ساقه‌هاي دو مناره ديده مي‌شود.
اما اسفنديار حيدري‌پور ــ مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان ــ فرستادن نامه به شهرداري منطقه‌ي 3 اصفهان را رد کرد و به خبرنگار ايسنا گفت: من هيچ نامه‌اي را در اين‌باره امضا نکرده‌ام و نامه‌اي براي شهرداري منطقه‌ي 3 فرستاده نشده است.
در اين شرايط، با توجه به وسعت نم و رطوبت در پايه‌هاي اين مناره، رسيدگي هرچه سريع‌تر به وضعيت بحراني مناره‌ي دارالضيافه از سوي مسؤولان شهرداري منطقه‌ي 3 و اداره كل ميراث فرهنگي ضروري به‌نظر مي‌رسد.
در محله‌ي جوباره‌ي اصفهان، در ميانه‌هاي ضلع جنوبي خيابان کمال و در ابتداي کوچه‌اي به نام حاج کاظم دو مناره‌ي مدور به نام دارالضيافه قرار دارد كه تزيينات مقرنس‌كاري بسيار زيبايي دارد. سبك تزيينات اين دو مناره كه در فهرست آثار ملي ثبت شده است، به دوره‌ي مغول مي‌رسد. برخي مورخان مي‌گويند، اين دو مناره بقاياي يك مجموعه‌ي بزرگ است كه در قرن چهاردهم ميلادي و در زمان حكومت سلطان محمد خدابنده آباد بوده و به مسافران خدمات مي‌داده است. 

هیچ نظری موجود نیست:

با کلیک روی دکمه جستجو به پورتال فروشگاهی وارد شده و از صدها هزار کالای موجود در این فروشگاه دیدن فرمایید